Zdjęcie dziecka przyjmującego szczepionkę

Nie przegap okazji i zadbaj o zdrowie dzieci i młodzieży!

Współfinasowane przez Powiat Olkuski szczepienia przeciwko HPV i meningokokom.

W ramach współfinasowanych przez Powiat Olkuski programów profilaktyki prozdrowotnej dostępne są dwa szczepienia dla dzieci i młodzieży. Pierwsze, trwające do 30 listopada br., dotyczy raka szyjki macicy. Młode mieszkanki powiatu olkuskiego mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Natomiast do 10 listopada br. będą trwać skierowane do dzieci bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom.

- W zeszłym roku z programu szczepienia przeciwko HPV skorzystało trochę ponad 200 młodych dziewcząt z naszego powiatu. Jest to mniej więcej połowa z wszystkich uprawnionych. Jako Zarząd Powiatu korzystamy z każdej okazji, aby dbać o zdrowie naszych mieszkańców, a w tym konkretnym przypadku mamy szansę profilaktyką zabezpieczyć dziewczynki przed groźnymi chorobami w przyszłości, takimi jak rak szyjki macicy. – mówi wicestarosta Paulina Polak.

Szczepienia, o których mowa przeznaczone są dla dziewcząt w wieku 14 lat, które rozpoczęły je w 2022 roku i wymagają dokończenia cyklu, oraz dla dziewcząt starszych, z roczników 2005-2009, które nie były wcześniej szczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu. Szczepienia są bezpieczne i skuteczne, a ich ochronne działanie utrzymuje się przez wiele lat.

Aby zapisać swoją córkę należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym i umówić się na wizytę. Szczepienia są wykonywane w przychodniach zdrowia.

Groźne meningokoki

 - Nie mniej groźne niż wirus HPV są meningokoki. Te bakterie mogą na przykład wywołać ciężkie zakażenia, takie jak zapalenie opon mózgowych, posocznice czy zapalenie stawów – dodaje wicestarosta.

Jeśli jesteście Państwo rodzicami dwuletniego dziecko, to macie szansę zadbać o jego zdrowie i ochronę przed tymi groźnymi chorobami. Wystarczy skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom, które są dostępne w ramach programu profilaktyki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Wystarczy zapisać się u swojego lekarza pediatry.

- Proszę Państwa nie przegapcie okazji i zadbajcie o zdrowie swoich dzieci! Szczepienia są współfinansowane przez Powiat Olkuski, więc nie ponosicie żadnych kosztów. Będziemy też wdzięczni za udostępnienie tego tekstu i pomoc w dotarciu do jak największej liczby mieszkańców powiatu olkuskiego. Pamiętajmy, że razem możemy zrobić więcej dla zdrowia naszej społeczności! – kończy swą wypowiedź wicestarosta Paulina Polak.

 


Drukuj