Jabłka zamiast papierosów – 12. edycja akcji promującej zdrowy styl życia

W czwartek, 16 listopada w „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”, w szkołach ponadpodstawowych z powiatu olkuskiego odbyła się dwunasta już edycja akcji “Jabłko zamiast papierosa”. Wydarzenie to jest inicjatywą Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu oraz Inspekcji Sanitarnej. Jego celem jest zachęcenie dorosłych i młodzieży do rezygnacji z nałogu nikotynowego i propagowanie zdrowego stylu życia. Uczestnicy akcji zjedli łącznie tonę jabłek.

Szkołą, którą w tym roku odwiedzili organizatorzy, był kierowany przez dyrektor Aldonę Nowicką Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu. Starostwo Powiatowe reprezentowała wicestarosta Paulina Polak, a także dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Magdalena Sołtysik. Ze strony Inspekcji Sanitarnej w Olkuszu obecna była Ewelina Bączek z Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia tej instytucji.

Wicestarosta Paulina Polak w swoim słowie powitalnym podkreśliła, mówiąc o idei akcji, że zdrowie jest najważniejsze i w znacznym stopniu zależy od naszych decyzji.

Przypomnijmy, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, miażdżycę, choroby płuc i wiele innych. Papierosy zawierają nikotynę i wiele trujących związków chemicznych, takich jak substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, kadm czy fenol. Dlatego warto zrezygnować z palenia papierosów i zastąpić je zdrowymi przekąskami, takimi właśnie jak jabłka. Te owoce są bogate w składniki odżywcze. Zawierają witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę C, magnez, potas, błonnik, żelazo, antyoksydanty i kwercetynę. Jabłka wspierają układ trawienny, wspomagają odchudzanie, korzystnie wpływają na serce, obniżają poziom cukru we krwi i mają właściwości przeciwnowotworowe. Najwięcej wartości odżywczych znajduje się pod skórką jabłek, dlatego warto jeść je w postaci surowej.

W ramach wydarzenia uczniowie „Mechanika” przygotowali film, w którym prowadzący rozmawiał z uczniami oraz dyrektor szkoły na temat szkodliwości nałogu palenia tytoniu. Wybierano także najlepszy pracę plastyczną nawiązująca do tematu. Na zakończenie można było skorzystać ze stołu, na którym zostały przez uczniów przygotowane wyśmienite smakołyki z jabłek, w tym pyszna szarlotka. Wszystko oczywiście można było przepić sokiem jabłkowym. Wielkie gratulacje dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji za doskonalą organizacje eventu.

Pamiętajmy nie paląc nie tylko poprawimy swoje samopoczucie, ale też zapobiegniemy wielu poważnym problemom zdrowotnym. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale jest możliwe. Można skorzystać z pomocy specjalistów, leków, plastrów, gum, sprayów lub innych metod. Ważne jest, by mieć silną motywację i wsparcie bliskich. Nigdy nie jest za późno, by zadbać o swoje zdrowie. 

 

 


Drukuj