Seminarium "Neoimperializm rosyjski w kontekście wojny w Ukrainie..."

Dzisiejsze seminarium "Neoimperializm rosyjski w kontekście wojny w Ukrainie - wyzwania dla władz samorządowych i społeczności lokalnej powiatu olkuskiego" zorganizowane zostało w II LO w Olkuszu w ramach projektu realizowanego przez Uniwersytet Jagielloński pn. "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza".

Wicestarosta Paulina Polak otwierając pierwszy panel spotkania opowiedziała pokrótce jakie działania pomocowe podejmował nasz samorząd od pierwszych dni ataku militarnego Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, zarówno na rzecz Ukrainy, jak i uchodźców masowo przybywających do Polski, zwłaszcza na początku konfliktu.

Były to między innymi:

  • tworzenie punktu recepcyjnego tzw. Miasteczka Namiotowego dla uchodźców na dworcu w Olkuszu,
  • uruchomienie magazynów pomocy humanitarnej,
  • tworzenie baz noclegowych,
  • współpraca partnerska na rzecz Ukrainy z Powiatem Kyffhaeuserkreis w Niemczech,
  • organizowanie transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę, która dotarła szczęśliwie między innymi do najbardziej potrzebujących ofiar - dzieci z domów dziecka w Żurawnie i obwodzie czerniowieckim.

 

Wicestarosta podkreśliła moc solidarności w tym trudnym czasie jaką wykazali mieszkańcy powiatu olkuskiego, służby, inspekcje, ochotnicze straże pożarne, szkoły, stowarzyszenia, przedsiębiorcy... Moc solidarności, która połączyła nas wszystkich we wspólnym działaniu i wychodzeniu naprzeciw największym wyzwaniom.

 

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, owocne rozmowy i trafne refleksje prelegentów, a także za wzruszające wystąpienie młodzieży ukraińskiej z oddziału przygotowawczego dla uczniów niebędących obywatelami polskimi.

 

 


Drukuj