XVII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski

W piątek, 24 listopada br., odbył się XVII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski, zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Tegoroczne motto konkursu brzmiało: "Czy pamiętasz jak z tobą tańczyłem walca…", nawiązując do słów wiersza Juliana Tuwima. Konkurs objęli honorowym patronatem: Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator Oświaty oraz Starosta Olkuski.

Uczestnicy, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prezentowali piosenki i recytowali poezję związaną z ludzka pamięcią. Od tej wielkiej, która utrwala naszą tożsamość i określa nas jako ludzi i Polaków, do tej osobistej, prywatnej, która pomaga nam żyć tu i teraz.

Wśród przybyłych gości byli między innymi: dyrektor Biura Wojewody Małopolskiego Ewa Gil; dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu Joanna Szatan-Kenderow; dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Magdalena Sołtysik; radny Rady Powiatu, wiceprzewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury oraz Kultury Fizycznej i Turystyki dr Robert Herzyk.

Występy oceniało profesjonalne jury, pracujące w dwóch zespołach: muzycznym i recytatorskim. W kategorii muzycznej byli to: Anna Dudek – trener wokalny, współpracujący z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach oraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu; Halina Barańska-Flak – nauczycielka i była dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Olkuszu, absolwentka I LO w Olkuszu; Dorota Lisowska – nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Olkuszu.

W części recytatorskie w skład jury wchodzili: dr hab. Przemysław Kania, profesor Akademii Sztuk Teatralnych S. Wyspiańskiego w Krakowie, aktor Teatru Zagłębia oraz Prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu; Katarzyna Szojda, absolwentka filozofii UŚ, olkuska poetka i pisarka, autorka wierszy, tekstów piosenek, wierszowanych bajek dla dzieci; Iwona Walusiak – polonistka, również absolwentka I LO w Olkuszu.

W słowach komentarza jury bardzo wysoko oceniło mistrzowskie przygotowanie, właściwy dobór tekstów, a także interpretację prezentowanych utworów.

Nagrody laureatom i wyróżnionym ufundowali: Wojewoda Małopolski, Starostwo Powiatowe, Rada Rodziców I LO oraz anonimowi darczyńcy: Rodzice oraz Absolwenci.

Zwycięzcy i wyróżnieni tegorocznej edycji konkursu to:

SZKOŁY PODSTAWOWE

Kategoria recytacja:

 1. miejsce: Lena Pęgiel - SP w Przegini.
 2. miejsce: Zofia Rachwał - SP w Kluczach.
 3. miejsce: Michał Trawa - SP nr 9 w Olkuszu.

Wyróżnienia: Lena Śliwa: ZSP w Wolbromiu, Małgorzata Ciępka: SP w Zadrożu, Jan Gądek: SP nr 2 w Olkuszu.

Kategoria muzyczna:

 1. miejsce: Maja Nawrot - ZSP w Wolbromiu.
 2. miejsce: duet: Hanna Latos i Amelia Gil - ZSP w Krzykawie.
 3. miejsce: Amelia Sikora - ZSP w Wolbromiu.

Wyróżnienia: Aleksandra Hankus - SP nr 148 w Krakowie; zespół: Marta Rzepa, Oliwia Domagała, Jan Bobak – SP nr 148 w Krakowie.

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

Kategoria recytacja:

 1. miejsce: Maja Sołtysik- IV LO w Olkuszu.
 2. miejsce: Kinga Łydka- ZS nr 4 w Olkuszu.
 3. miejsce: Pola Wójcik- I LO w Olkuszu.

Wyróżnienia: Gabriela Brąblik - IV LO w Olkuszu; Daniel Grelewicz - ZS nr 4 w Olkuszu; Kacper Palacz – ZDZ w Olkuszu.

Kategoria muzyczna:

 1. miejsce: Emilia Duda – ZS nr 4 w Olkuszu, ex aequo – Martyna Główka – IV LO w Olkuszu.
 2. Miejsce: Maksymilian Kaszuba - IV LO w Olkuszu.
 3. Miejsce: Maria Majewska- IV LO w Olkuszu, ex aequo- Natalia Pacia – ZS w Wolbromiu.

Wyróżnienia: Zofia Podbiegła -  I LO w Olkuszu.


 

 


Drukuj