"Zioła w każdej zagrodzie" – zielona inicjatywa Powiatu Olkuskiego

Przy ciepłej wiosennej aurze, we wtorek 26 marca 2024, na olkuskim Rynku zagościła coroczna akcja "Zioła w każdej zagrodzie", zorganizowana przez Powiat Olkuski. W evencie udział wzięli Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oraz Wicestarosta Olkuska Paulina Polak, którzy rozdawali mieszkańcom aromatyczne zioła. W oferowanych dwupakach znalazły się takie rośliny jak: mięta, tymianek, rozmaryn, oregano, kocimiętka, melisa, majeranek. Te popularne, a zarazem niezwykle użyteczne w kuchni i domowej apteczce zioła, stały się centrum zainteresowania przybyłych na olkuski Rynek.

 

Starosta Bogumił Sobczyk wyraził swoją satysfakcję z przebiegu akcji: „To wspaniałe, że możemy po raz kolejny spotkać się na olkuskim Rynku. Akcja 'Zioła w każdej zagrodzie' to nie tylko możliwość podzielenia się z naszymi mieszkańcami sadzonkami, ale także moment, aby przypomnieć o tradycjach i korzyściach płynących z bliskiego kontaktu z przyrodą. Zioła, które dziś rozdajemy, są symbolem naszej troski o zdrowie i środowisko, ale również przypomnieniem, że nawet małe działania mogą mieć wielkie znaczenie dla naszego wspólnego dobra, w której tradycyjna wiedza o roślinach i zrównoważony sposób życia będą nadal odgrywały kluczową rolę."

Natomiast Wicestarosta Paulina Polak podkreśliła aspekt edukacyjny i społeczny inicjatywy: „Z ogromną radością obserwuję, jak akcja 'Zioła w każdej zagrodzie' łączy pokolenia i staje się przestrzenią wymiany doświadczeń. Młodzi ludzie mają szansę uczyć się od starszych, jak pielęgnować i wykorzystywać zioła w życiu codziennym. Nasze wydarzenie to nie tylko rozdawanie ziół, ale budowanie wspólnoty, która z szacunkiem odnosi się do przyrody i chętnie dzieli się wiedzą na temat zrównoważonego życia. Wierzę, że poprzez takie inicjatywy możemy krok po kroku zmieniać nasze otoczenie na lepsze, promując zdrowy styl życia, odpowiedzialność za naszą planetę i kształtując pewną przyszłość dla kolejnych generacji”.

Akcja Powiatu Olkuskiego stanowi od kilku lat doskonałą okazję do edukacji na temat różnorodnych sposobów wykorzystania ziół – od kulinarnych, przez lecznicze, aż po ozdobne. Ale to nie wszystko, bo oprócz rozdawania roślin, rozdawano w tym roku także ulotki dotyczące zmian klimatu i sposobach zaradczych dla tego zjawiska. Szerzej opowiadał o tym na Rynku ekodoradca Łukasz Zarzycki. Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu radnych powiatowych, zioła trafią również w najdalsze zakątki powiatu olkuskiego.  

"Zioła w każdej zagrodzie", oraz prelekcja na temat zmian klimatu, okazała się po raz kolejny nie tylko udanym wydarzeniem, ale także ważnym krokiem na drodze do budowania świadomości ekologicznej i promowania zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy już zapowiadają kolejną edycję w przyszłym roku.


 

 


Drukuj