Kamil Konieczniak&Moonrise - Live in the Netherlands Fot. kadr z filmu

Muzyka na Szóstkę: Progresywne pejzaże Kamila Konieczniaka&Moonrise

Kamil Konieczniak jest twórcą i liderem zespołu muzycznego Moonrise, polskiego projektu, który cieszy się uznaniem na światowej scenie neo-progresywnej. Kamil, multiinstrumentalista, kompozytor i producent muzyczny, pochodzi z Klucz, miejscowości położonej w południowej Polsce między Krakowem a Katowicami, tuż obok Pustyni Błędowskiej. Jego muzyczna podróż z Moonrise rozpoczęła się w 2008 roku i od tego czasu wydał kilka albumów, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie.

Twórczość Kamila Konieczniaka, z jej bogatymi aranżacjami i głęboką emocjonalnością, nawiązuje do tradycji wielu klasycznych zespołów progresywnych z lat 70. i 80. W brzmieniu utworów Moonrise, można dostrzec inspiracje i podobieństwa do takich legendarnych grup jak: King Crimson, Pink Floyd, Camel, Genesis (era Petera Gabriela), wczesnego Marillionu czy Yesów. Współczesne kompozycje Kamila nawiązujące do tych klasycznych wpływów, jednocześnie wnoszą własną, unikalną tożsamość i świeżość do gatunku. Muzyka Moonrise może być odczytywana jako hołd dla bogatej historii rocka progresywnego, a jednocześnie świadczy o ciągłym rozwoju i ewolucji tego rodzaju muzyki.

Nie bez znaczenia w twórczości Kamila jest również znana w regionie rodzina Konieczniaków z jakiej się wywodzi. Była ona od zawsze głęboko zakorzeniona w kulturze, a zwłaszcza w muzyce. Inspiracjami dla Kamila jest też zapewne miejsce jego urodzenia i zamieszkania. Klucze, położone są w malowniczym regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To naturalne piękno otoczenia Jury stanowi jedną z inspiracji dla twórczości Kamila, dodając unikalnego charakteru jego muzyce.

Kariera muzyczna Kamila Konieczniaka i jego projektu Moonrise jest przykładem, jak pasja i zaangażowanie mogą przekształcić się w międzynarodowo uznany fenomen muzyczny. Każdy bowiem album Moonrise to podróż przez bogaty krajobraz dźwiękowy, pełen emocjonalnych tekstów i skomplikowanych kompozycji instrumentalnych, które zachwycają słuchaczy na całym świecie.

Dyskografia Moonrise obejmuje albumy: „The Lights of A Distant Bay” (2008), „Soul’s Inner Pendulum” (2009), „Stopover – Life” (2012) oraz „Travel Within” (2019). Każde z tych wydawnictw świadczy o ewolucji stylu muzycznego Kamila, odzwierciedlając jego głębokie zrozumienie i pasję do muzyki progresywnej. Szczególnie album „Travel Within” stanowi kulminację jego umiejętności kompozytorskich i instrumentalnych, gdzie Kamil Konieczniak odpowiada za większość instrumentów, z wyjątkiem saksofonu, na którym zagrał Dariusz Rybka. Teksty do utworów napisał Łukasz Gall, a wokale na albumie nagrali genialny Marcin Staszek i (w jednym utworze) Łukasz Gall.


 Tekst pierwotnie ukazał się na stronie 6sides.pl


Drukuj