na blacie z desek, w centralnej części zdjęcia leży młotek sędziowski oparty o podstawkę, w lewej górnej części zdjęcia trzy położone na sobie rozłożone książki, w prawym górnym rogu dwie zamknięte książki

Nieodpłatna pomoc prawna

Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, mediatora?
Jesteś w trudnej życiowej sytuacji: potrzebujesz pomocy w rozłożeniu długu na raty, w spłacie  pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego?
Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego lub mediacji.

 

Darmową pomoc uzyskasz w 4 punktach na terenie powiatu olkuskiego i w jednostkach bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Sprawdź:


Na czym polega nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatna porada obywatelska i nieodpłatna mediacja?

Nieodpłatna pomoc prawna.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej możesz skorzystać w zakresie pomocy prawnej. 

Prawnik udzieli nieodpłatnej pomocy prawnej przykładowo w sytuacjach sporu z pracodawcą, spółdzielnią lub sąsiadem, reklamacji w sklepie. Udzieli informacji i przygotuje projekt potrzebnego pisma, w tych sprawach,  które nie toczą się przed sądem. A jeżeli sprawa jest już w sądzie, to napisze dla ciebie projekt pisma o zwolnienie z kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

 

 

Nieodpłatna porada obywatelska

Z nieodpłatnej porady obywatelskiej możesz skorzystać w zakresie poradnictwa rodzinnego, psychologicznego, pedagogicznego, pomocy społecznej, dla bezrobotnych, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w ramach interwencji kryzysowej, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego, dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego.

Doradca służy nieodpłatną poradą obywatelską. Zaproponuje działania  dostosowane do twojej indywidualnej sytuacji. Będzie cię wspierał w rozwiązaniu problemu. Wskaże przysługujące ci prawa i spoczywające na tobie obowiązki, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie z tobą plan działania i pomoże w jego realizacji.

Nieodpłatna mediacja

Jeżeli jesteś w sporze i chcesz się porozumieć – skorzystaj z nieodpłatnej mediacji. Mediator przeprowadzi mediację pomiędzy tobą a inną osobą, grupą osób lub instytucją, jak np. bank, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia itd. A jeśli nie jesteś pewien, czy mediacja znajdzie zastosowanie do twojej sprawy – przyjdź po informacje.  

Uwaga: Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje prowadzone ze skierowania sądu oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

 

 


Nieodpłatną pomoc uzyskasz na terenie całego kraju, w każdym z ok. 1500 punktów. Nie obowiązuje rejonizacja. Wystarczy się zapisać na dyżur, każdy powiat prowadzi telefon do zapisów i informacji. Wiele urzędów udostępnia również rejestrację elektroniczną. Na początku wizyty w punkcie złożysz oświadczenie, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy. W powiecie olkuskim wyznaczyliśmy 4 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Sprawdź również, jednostki, które udzielą ci nieodpłatnej porady obywatelskiej.

Osoby z  trudnościami w poruszaniu lub komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy w dogodnym dla siebie miejscu, również w domu lub w miejscu wyposażonym w odpowiedni sprzęt wspomagający komunikację lub z dostępnym wsparciem tłumacza języka migowego.  Mogą one również uzyskać poradę w szczególnych formach, na przykład przez telefon,  komunikator internetowy.

Więcej informacji o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim


Kto może skorzystać?

Każdy, kto znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy i złoży takie oświadczenie w punkcie, w którym świadczona jest nieodpłatna pomoc, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie lub nieodpłatna mediacja. 

Pobierz wzór oświadczenia

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (osoba samozatrudniona) niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych przedsiębiorców ma charakter pomocy de minimis.

Osobami uprawnionymi do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej (bez konieczności składania oświadczenia o braku możliwości poniesienia kosztów pomocy) są także sygnaliści.

Co jeśli jestem osobą z niepełnosprawnościami?

Osoby z trudnościami w poruszaniu lub komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy:

  1. w punkcie:
    • możesz przyjść na wizytę z osobą, która pomoże Ci dotrzeć do punktu będzie pomagać prawnikowi Ciebie zrozumieć np. może to być osoba bliska, opiekun lub osoba posługująca się językiem migowym,
    • pomoc tłumacza języka migowego będzie możliwa, jeżeli się o nią zwrócisz podczas zapisu na poradę,
  2. w dogodnym dla siebie miejscu:
    • którego ze względu na stan zdrowia nie możesz opuszczać np. w szpitalu lub domu,
    • wyposażonym w urządzenia ułatwiające porozumiewanie się, np. w siedzibie stowarzyszenia pomagającym osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się,
  3. w szczególnych formach:
    • po umówieniu terminu wizyty prawnik lub doradca obywatelski skontaktuje się z Tobą. Pomoc może zostać udzielona telefonicznie, za pośrednictwem komunikatora internetowego (np. Skype) lub przez wiadomość e-mail. Forma udzielenia pomocy musi być wcześniej uzgodniona z pracownikiem starostwa powiatowego.
    • konieczne jest pozostawienie danych kontaktowych do siebie (numer telefonu adres e-mail itd.).

Co musisz przygotować?

  • dowód osobisty (paszport, lub inny dokument stwierdzający tożsamość – w przypadku braku numeru PESEL) -  w celu wypełnienia oświadczenia o niemożności ponoszenia kosztów odpłatnej pomocy prawnej;
  • dokumenty, które dotyczą twojego problemu – jeśli takie masz; możesz też po prostu opowiedzieć prawnikowi, doradcy lub mediatorowi o swoim problemie.

  • dla samozatrudnionych – wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegasz się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu 2 poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.


Co musisz zrobić?

  • umów się na wizytę; 
  • udaj się do punktu na umówioną wizytę, zabierając dokumentację sprawy, jeżeli  taką masz.

Jak umówić się na wizytę?

  • Wizytę zarezerwujesz telefonicznie, kontaktując się bezpośrednio z punktem nieodpłatnej pomocy prawnej lub z Wydziałem Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Olkuszu pod nr telefonu: +48 32 647 87 70 (w godzinach pn.-pt.: 7:00-15:00).  Możesz skorzystać z jednego z czterech punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie olkuskim, lub dowolnego punktu na terenie kraju;
  • Możesz również skorzystać ze strony internetowej o nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim, służącej do rezerwowania wizyt w dowolnym punkcie na terenie całego kraju.

Gdzie skorzystasz z nieodpłatnej pomocy prawnej?

W punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji po zapisaniu się na wizytę: 

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

Starostwo Powiatowe w Olkuszu udostępnia cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Gminie Olkusz

Prowadzony na podstawie porozumienia z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Katowicach.

Porad udziela radca prawny.

Punkt zlokalizowany jest: w Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu, al. 1000-lecia 15c, pok. nr 7. 

Czynny: poniedziałki, środy, czwartki i piątki  od godz. 7:00 – 11:00, wtorki od 11.00 do 15.00

Prowadzący porady:
Radca Prawny Łukasz Stopa 
Radca Prawny Ilona Drzewiecka-Kaszuba (zastępca)

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Gminie Wolbrom i Gminie Trzyciąż

Prowadzony na podstawie porozumienia z Izbą Adwokacką w Katowicach.

Porad udziela adwokat.

Punkt zlokalizowany jest:

Czynny: poniedziałki i piątki – od 8.00 do 12.00  oraz we wtorki i czwartki od godz. 11.00 do 15.00;

Czynny: środy od godz. 8:00 do godz. 12:00

Prowadzący porady:
Adwokat Dominik Marchewka

Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Gminie Klucze

Prowadzony przez Stowarzyszenie Dobroczynne "RES SACRA MISER"

Punkt zlokalizowany jest: w siedzibie Urzędu Gminy Klucze, ul. Partyzantów 1

Czynny: od poniedziałku do piątku od godziny 8:30 do 12:30 

Prowadzący porady:
Doradca Obywatelski Anna Cembrzyńska

Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Gminie Bukowno 

Prowadzony przez Stowarzyszenie Dobroczynne RES SACRA MISER.

Punkt zlokalizowany jest: w budynku Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Bukownie, ul. Kolejowa 3, pokój nr 21

Czynny: poniedziałki i środy w godzinach od 14:00 do 18:00  (w okresie wakacyjnym tj. od 22.06 – 31.08.2024 od godz. 12:00 do 16:00) oraz we wtorki, czwartki i piątki od godz. 8:00 do 12:00.

Prowadzący porady:
Radca Prawny Paweł Zieliński
Adwokat Olga Bąchór-Piątek

Jednostki bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Uzyskasz w nich bezpłatną pomoc w konkretnym zakresie.

NAZWA JEDNOSTKI

ZAKRES PORADNICTWA

ADRES

KONTAKT

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu

rodzinne

ul. Piłsudskiego 21,
32-300 Olkusz

+48 32 641 32 92

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna  w Olkuszu

psychologiczno - pedagogiczny

ul. Legionów Polskich 3,
32-300 Olkusz

+48 32 647 08 30
+48 32 644 13 55 (filia w Wolbromiu)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (filia w Wolbromiu)

Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (zlecenie NFZ)

kryzysy psychiczne, stany depresyjne, myśli samobójcze

Fundacja ITAKA
skr. pocztowa 127
00-958 Warszawa 66

www.liniawsparcia.pl

800 70 2222 (bezpłatna infolinia)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dom Dziecka „Dworek Marzeń” w Olkuszu

pomoc społeczna

ul. Żuradzka 21,
32-300 Olkusz

+48 32 643 06 22

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dom Dziecka „Pomocna Dłoń” w Olkuszu

pomoc społeczna

ul. Legionów Polskich 3,
32-300 Olkusz

+48 32 645 18 15

Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu

pomoc społeczna

ul. Jana Kantego 4,
32-300 Olkusz

+48 32 643 37 39

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu

pomoc społeczna

Aleja 1000- lecia 15 c,
32-300 Olkusz

+48 32 641 32 12

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu

pomoc społeczna

ul. Skalska 20,
32-340 Wolbrom

+48 32 644 10 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukownie

pomoc społeczna

ul. Wojska Polskiego 3,
32-332 Bukowno 

+48 32 642 12 30
+48 32 642 11 41

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławiu

pomoc społeczna

ul. Główna 46
32-329 Bolesław

+48 32 64 24 034
+48 32 62-00-126

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzyciążu

pomoc społeczna

Trzyciąż 99,
32-353 Trzyciąż

+48 12 389 49 34

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczach

pomoc społeczna

ul. Zawierciańska 12,
32-310 Klucze

+48 32 642 84 67
+48 32 642 94 01

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowy Szpital w Olkuszu Poradnia Leczenia Uzależnień

leczenie uzależnień

ul. Żuradzka 21,
32-300 Olkusz

+48 41 240 13 75

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „ Niebieska linia”

wsparcie,
pomoc psychologiczna,
informacja o najbliższym miejscu pomocy w problemach przemocy domowej

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Al. Jerozolimskie 155
02-326 Warszawa

www.niebieskalinia.info

800 120 002 (bezpłatna infolinia)
biuro@niebieskalinia

Zespół Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych

interwencja kryzysowa

Al. 1000-lecia 2 c,
32-300 Olkusz

+48 32 647 65 50
+48 32 647 65 30

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centralne Zarządzanie Kryzysowe

monitorowanie bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
ul. Rakowiecka 2A
00-993 Warszawa

http://rcb.gov.pl/zarzadzanie-kryzysowe/

Całodobowy dyżur:
+48 22 361 69 00
+48 22 785 700 177

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..p

 

Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu

porady dla bezrobotnych

ul. Minkiewicza 2,
32-300 Olkusz

+48 32 641 34 02
+48 32 643 05 38

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

porady dla bezrobotnych

plac Na Stawach 1
30-107 Kraków

+48 12 42 87 870

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Infolinia Urzędów Pracy - Zielona Infolinia

informacje o usługach urzędów pracy.

Urząd Pracy
ul. Ciepła 20
15-472 Białystok

www.zielonalinia.gov.pl

19 524  (z Polski)
+48 22 19524 (z zagranicy)

Koszt zgodnie z taryfą operatora.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie

porady z zakresu prawa pracy

pl. Szczepański 5,
31-011 Kraków

 + 48 12 424 04 50

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Poradnictwa Państwowej Inspekcji Pracy (PIP)

porady z zakresu prawa pracy.

Główny Inspektorat Pracy
ul. Barska 28/30
02-315 Warszawa

www.bip.pip.gov.pl,

801 002 006 (dla telefonów stacjonarnych)

459 599 000 (dla telefonów komórkowych)

+48 22 391 83 60 (dla obywateli Ukrainy zatrudnionych na terenie RP)

Koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora.
Uwaga!!! naliczane są koszty za czas oczekiwania na połączenie  .

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Skarbowy w Olkuszu

porady w sprawach podatkowych

ul. Budowlanych 2,
32-300 Olkusz

+48 32 645 02 20

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Krajowa Informacja Skarbowa

informacje podatkowe dot. PIT, CIT, VAT, podatki lokalne, akcyza etc.

ul. Teodora Sixta 17,
43-300 Bielsko-Biała

www.kis.gov.pl 

801 055 055 (dla telefonów stacjonarnych)

+48 22 330 03 30 (dla telefonów komórkowych)

+ 48 22 33 00 330 (dla połączeń zagranicznych)

Koszt zgodnie z taryfą operatora

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kip-czyli-krajowa-informacja-podatkowa

Rzecznik Finansowy (Ubezpieczonych)

prawa ubezpieczonych

Biuro Rzecznika Finansowego
Al. Jerozolimskie 87,
02-001 Warszawa

www.rf.gov.pl/kontakt

Ubezpieczenia gospodarcze
+48 22 333 73 28

Ubezpieczenia Społeczne, OFE ZUS
+48 22 333 73 26 lub
+48 22 333 73 27

Ubezpieczenia bankowe  i rynku kapitałowego
+48 22 333 73 25

Porady e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(czas oczekiwania na odpowiedz e-mailową ok. 2 tygodnie)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

ochrona praw konsumentów

Mickiewicza 2,
32-300 Olkusz

+48 32 647 87 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rzecznik Praw Obywatelskich

ochrona praw obywatelskich

Biuro RPO
Al. Solidarności 77,
00-090 Warszawa

www.rpo.gov.pl

800 676 676

Połączenia bezpłatne z tel. stacjonarnych i komórkowych

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Co znaczy, że pomoc jest nieodpłatna?

Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji są całkowicie bezpłatne. System nieodpłatnego poradnictwa jest finansowany przez państwo.


Ile będziesz czekać?

Termin zależy od liczby osób, które zgłoszą się do punktu. Pomoc jest udzielana według kolejności zgłoszeń. Z ważnych powodów pomoc uzyskasz poza kolejnością. Zapisy na porady są prowadzone zgodnie z zasadą równomiernego obciążenia dyżurów w punktach.


Edukacja prawna

Istotnym elementem pomocy jest edukacja prawna. Wydarzenia z zakresu edukacji prawnej są organizowane w każdym powiecie. Ich tematyka odpowiada na problemy zgłaszane w toku świadczenia poradnictwa w danym powiecie. Prowadzą je organizacje pozarządowe na co dzień obsługujące mieszkańców w punktach porad. 

Edukacja prawna może obejmować różne formy, w tym otwarte wykłady, warsztaty, kampanie społeczne, a także opracowanie informatorów i poradników. Wykłady i warsztaty są organizowane w zróżnicowany sposób, w tym jako spotkania osobiste, audycje w lokalnych mediach, webinaria albo podcasty i filmiki zamieszczane w Internecie. 

Wiele organizacji na miejsca edukacji wybiera przestrzenie przyjazne mieszkańcom, np. biblioteki,  szkoły, szkoły, miejsca aktywności lokalnej, kluby pracy.

Spotkania edukacyjne z mieszkańcami często są dostosowane do potrzeb  konkretnej grupy, np. prelekcje dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej, czy wykłady dla uczestników uniwersytetu trzeciego wieku lub symulacje rozpraw sądowych dla młodzieży.

Niekiedy edukacja prawna przyjmuje postać kampanii społecznej popularyzującej wybraną tematykę, jednocześnie w kilku skoordynowanych formach. 

Informacje o nadchodzących wydarzeniach edukacyjnych organizowanych w okolicy oraz o opracowanych bezpłatnych materiałach są dostępne w starostwie powiatowym, np. pod numerem telefonu wyznaczonym do zapisów na wizyty.


Podstawa prawna

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 294 i z 2020 r. poz. 875).


Materiały do pobrania:

Niebezpieczny świat przemocy i przedsiębiorczości nieletnich - poradnik dla młodzieży

Informator MRiPS dla obywateli dotyczący zadań z zakresu bezpłatnej pomocy prawnej


Źródło: Materiał opracowaliśmy na podstawie publikacji na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-darmowej-pomocy-prawnej uwzględniając informacje o lokalnych punktach nieodpłatnej pomocy prawnej oraz publikacji udostępnianych przez Fundację Togatus


 
 

 

 

 


Drukuj